Navigácia

Navigácia

  • Príprava MŠ pred návratom po karanténe

    Do galérie Príprava MŠ pred návratom po karanténe boli pridané fotografie.

  • Prevádzka od 1.6.2020

    OZNAM

    Vážení rodičia. Všetci, ktorí ste prejavili záujem o umiestnenie Vášho dieťaťa do MŠ od 1.6. 2020 si prosím pozorne prečítajte nasledujúce pokyny a odporúčania.

    Prevádzka MŠ od 1.6. 2020 až do odvolania bude od 7:00  do 16:00. Ráno sa budú deti preberať do 8:00, po tomto čase bude celý objekt uzatvorený, aby sa predišlo pohybu cudzích osôb po MŠ. Bude časový harmonogram príchodov a odchodov , ktorý treba dodržiavať a akceptovať – zamedzí sa stretávaniu a zhromažďovaniu osôb. Do areálu MŠ sa bude vstupovať cez veľkú bránu a pri vstupe do budovy bude poverená osoba merať deťom teplotu bezdotykovým teplomerom. Do priestorov šatní vstupujte prosím podľa pokynov (maximálne jeden člen rodiny spoločne s dieťaťom), vyhýbajte sa zgrupovaniu a dodržiavajte odstupy. Deti by mala do priestorov MŠ nosiť, aj ich vyzdvihnúť iba  samostatná osoba, ktorá s nimi žije v spoločnej domácnosti. V každej triede bude maximálne 15 detí, skupiny sa medzi sebou nebudú miešať, ani sa spájať v zbernej triede.   Deti by mali mať každý deň čisté oblečenie – nie z predchádzajúceho dňa. Posteľná bielizeň sa mení týždenne.  Nutné je používať hygienické návleky na obuv. Ak je možné , rodičia na MD si prídu pre deti hneď poobede - z kapacitných dôvodov umiestnenia lehátok.

     

    RODIČIA

    - odovzdajú svoje dieťa bez zvýšenej telesnej teploty a zdravé

    - pri vstupe do MŠ si dezinfikujú ruky

    - bezinfekčnosť dieťaťa potvrdia aj čestným prehlásením

    Prehlásenie je potrebné vytlačiť si, vypísať a priniesť v prvý deň do MŠ. Kto nemá možnosť si ho vytlačiť doma, môže si ho vyzdvihnúť 28.5.2020 vo štvrtok v dopoludňajších hodinách v MŠ Trakovice.

    - po celý čas pobytu v MŠ majú rúško a trávia v priestoroch len nevyhnutný čas (max. 10 minút)

    - nosia si vlastné pero

    - poučia svoje deti o nových pravidlách platiacich v MŠ

    - bezodkladne informujú školu ak u dieťaťa vznikne podozrenie alebo sa potvrdí ochorenie na COVID-19

    - bezodkladne informuje školu ak dieťaťu alebo rodine bola nariadená karanténa

     

    DETI

    - pri vstupe do MŠ si dezinfikujú ruky

    - v šatni si môžu zložiť rúško, počas pobytu v MŠ ho mať nemusia, v skrinke však musia mať aj jedno náhradné rúško

    - musia si pravidelne a dôkladne umývať ruky pod dohľadom poverenej osoby

    - nesmú si nosiť do MŠ vlastné hračky

     

    MATERSKÁ ŠKOLA

    - zabezpečí maximálne 15 detí v triede

    - zabezpečí každodenný ranný zdravotný filter

    - umožní (ak to počasie dovolí) tráviť čo najviac času vonku

    - zabezpečí, aby predmety, pri ktorých dochádza ku kontaktu, sa 2x denne dezinfikovali

    - zabezpečí taktiež dezinfekciu podláh a priestorov šatní 2x denne

    - pravidelne, intenzívne a krátko vetrá všetky triedy

    - zabezpečí dostatočné vzdialenosti medzi deťmi pri ich aktivitách

    - pripraví podmienky na spanie detí tak, aby postieľky boli umiestnené s rozostupom jedného metra

    - nebude používať textilné uteráky

     

    Dúfame, že to spoločnými silami a pri dodržiavaní všetkých opatrení, zvládneme. Tešíme sa na Vás.



     

  • Dôležitý oznam

    Vážení rodičia, oznamujeme Vám, že MŠ bude od 1.6.2020 opäť otvorená.

    Prosíme Vás, aby ste záujem o dochádzku Vášho dieťaťa do MŠ v mesiaci jún 2020 vyplnili na edupage do 24.05.2020.

  • Pripravenosť dieťaťa na vstup do MŠ

    Obdobie nástupu do materskej školy znamená pre dieťa veľký krok v emocionálnom a sociálnom dozrievaní dieťaťa. V prvom rade odlúčenie od matky a získanie náhradnej vzťahovej osoby, ktorej dieťa bude dôverovať, prispôsobenie sa novému režimu, pravidlám a nadväzovanie vzťahov. Dieťa sa musí naučiť fungovať v skupine a deliť sa o veci. Ak nemá viacerých súrodencov, doma sa to nenaučí. Veľký posun v škôlke nastane aj po emocionálnej stránke dieťaťa.

    Ranné lúčenie:

    Odlúčenie je spojené aj so smútkom a je to v poriadku. Vývinovo je úplne normálne, že deti sú z odlúčenia smutné a radšej by boli doma s mamou. Vždy sme smutní, ak sa lúčime s niekým, koho milujeme. Pre deti je pocit bezpečia a istoty to najdôležitejšie a ten majú od svojho narodenia práve pri rodičoch. Odlúčenie a separácia má však v živote dieťaťa z viacerých dôvodov veľký význam. Nie je správne ponechať si dieťa doma do nejakého vysokého veku.

    Adaptácia v MŠ: 

    Je to obdobie cca 2-3 mesiacov od nástupu dieťaťa do MŠ, kedy si dieťa zvyká na materskú školu. Adaptácia je pomalý proces, pri ktorom sa môže vynoriť veľa neúspechov a sklamaní. Budú dni, keď dieťa bude utekať do MŠ s radosťou, inokedy nebude chcieť ísť a ranné lúčenie bude sprevádzané plačom.

     

    Nástup a pripravenosť dieťaťa do materskej školy:

    Pripravenosť či zrelosť pre materskú školu nie je presne definovaná. Všeobecne sa posudzuje najmä podľa spomínanej emočnej a sociálnej pripravenosti, t.j. schopnosti dieťaťa zvládnuť odlúčenie od rodičov. Materské školy si ako kritérium často stanovujú zvládanie určitého stupňa sebaobsluhy a hygienických návykov (t.j. že sa dieťa dokáže viac-menej samo najesť a prezliecť a nie je plienkované). Túto úroveň prevažná väčšina detí dosahuje medzi 3. a 4. rokom, niekedy aj neskôr. Treba si uvedomiť, že proces odpútania od matky a adaptácie na nové prostredie prebieha u každého dieťaťa odlišne.

     

    Toto by malo trojročné dieťa zvládnuť:
    1. Byť bez plienok a cumlíka. Plienka sa v tomto veku netoleruje už ani počas obedného spánku.
    2. Sám sa obliecť a vyzliecť. Samozrejme, sem tam pani učiteľka pomôže, hlavne pri ťažšom obliekaní (pančuchy, zips, topánky,..). 
    3. Samostatne jesť (aspoň lyžicou), piť z pohárika, neodbiehať od stola počas jedla.
    4. Pozdraviť, odzdraviť, poprosiť a poďakovať. Na tomto by mali rodičia trvať už od útleho veku. Veď tieto štyri čarovné slovíčka by mali byť základom slušnosti každého človeka.
    5. Vedieť používať vreckovky a správne si vyfúkať nos.
    6. Ovládať základné hygienické návyky, napríklad umyť si po toalete ruky.
    7. Byť schopné aspoň na chvíľku sa odpútať od rodičov. Samozrejme, nečakajte, že vaše dieťa si nepoplače počas prvých dní v škôlke. To je normálna reakcia, ktorá sa dá zvládnuť. Ak by to však pretrvávalo dlhšie (viac ako mesiac), dieťa pravdepodobne nie je ešte zrelé byť bez rodiča a treba počkať či skúsiť dieťa odpútať (napríklad tým, že ho bude do škôlky vodiť stará mama či starý otec).
    8. Dieťa by pred nástupom do materskej školy malo poznať svoje veci, vedieť, že toto sú jeho topánky či mikina.
    9. Potrebné je, aby dieťa vedelo komunikovať s okolím. Reč nemusí byť stopercentná, veľa detí začne lepšie komunikovať odpozeraním od iných detí či s pomocou logopéda.
    10. Udržať pozornosť, vedieť sa chvíľu sústrediť.
     

    Ako zvládnuť prvé dni v materskej škole:

    - vyhraďte si dostatok času, aby ste v kľude vychystali malého škôlkara
    - nelúčte sa s dieťaťom dlho
    - nikdy pred dieťaťom pri rozlúčke neplačte a ani nedávajte najavo svoj smútok
    - zaveďte si rozlúčkový rituál – objatie, pusa, povzbudivé slová, odchod - uľahčite svojmu dieťaťu samotné obliekanie vhodným oblečením (žiadne gombíky, šnúrky, traky, opasky, rifle)
    - udržiavajte intenzívny kontakt s učiteľkami
    - v prvých dňoch príde dieťa z MŠ unavené, preto sa postarajte, aby malo popoludní pokoj. Dieťa začne rozprávať samo.

     

     

    Psychologička o nástupe detí do MŠ:

    https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/3379/psychologicka-o-nastupe-deti-do-skolky-odlucenie-je-vzdy-spojene-so-smutkom-a-je-to-v-poriadku

     

    Želáme Vám krásny vstup do novej etapy vášho života, deťom čo najmenej slzičiek, rodičom veľa lásky a trpezlivosti. Tešíme sa na Vás!

     

  • Školská zrelosť

    Vstup do školy je pre dieťa novou vývinovou úlohou. Jeho život sa radikálne zmení od obdobia bezstarostných hier k prvým vážnym povinnostiam. Preto je veľmi dôležité tento krok správne načasovať a mať na zreteli, že predčasný vstup do školy môže nepriaznivo ovplyvniť celú školskú dochádzku dieťaťa.

    DEFINÍCIA V literatúre sa používajú rôzne termíny – napríklad školská zrelosť, pripravenosť na školu, školská spôsobilosť. Ide o komplexný jav, o dosiahnutie takého stupňa vývinu dieťaťa (telesného, rozumového, emocionálneho a sociálneho), ktorý mu umožňuje osvojovať si školské znalosti a zručnosti s relatívnym úspechom.

    VEK V našich podmienkach je stanovená veková hranica pre vstup dieťaťa do školy dovŕšených 6 rokov, a to do 1. septembra. Každé dieťa, ktoré spĺňa túto podmienku musí byť v danom roku zapísané do školy. V prípade odkladu školskej dochádzky o tento môže požiadať rodič (aj z podnetu psychológa, lekára, pedagóga MŠ). Môže tak urobiť pri zápise dieťaťa do školy, taktiež počas jarných mesiacov (čo je optimálne), maximálne však do augusta daného roku. Pri žiadosti o predčasné zaškolenie (ak je dieťa narodené po 1. septembri a do konca kalendárneho roku) je povinné psychologické vyšetrenie dieťaťa.

    ZNAKY ŠKOLSKEJ ZRELOSTI

    TELESNÝ A ZDRAVOTNÝ STAV Aspekty telesného vývinu posudzuje lekár – pediater. V tomto veku dochádza k premene postavy („prvá premena telesnej stavby“): stráca sa detská tuková vrstva na úkor svalov, menia sa telesné proporcie: postava sa pretiahne, predĺžia sa končatiny, zužuje sa trup, zmenší sa veľkosť hlavy v pomere k telu. Zjednodušená metóda na zistenie telesnej stránky školskej zrelosti je tzv. „filipínska miera“, podľa ktorej je dieťa zrelé ak si dokáže chytiť pravou rukou ľavé ucho a vice versa.

    PSYCHICKÁ ZRELOSŤ Z hľadiska psychickej zrelosti dieťaťa je významná podnetnosť jeho výchovného prostredia, pričom je veľmi dôležité odhadnúť jej mieru. Nie je vhodná nedostatočná, ale ani príliš vysoká miera podnetnosti (tzv. prestimulovanosť dieťaťa). Dieťa by malo mať v tomto období k dispozícii nielen hračky, ale aj kresliace potreby, plastelínu, skladačky, knižky atď. Dieťa potrebuje cítiť bezpečie v rodine. Všíma si mužské a ženské roly, začína sa učiť prosociálnemu správaniu.

    Z hľadiska psychickej zrelosti ide o zrelosť v týchto oblastiach:

    • V n í m a n i e dieťa je schopné z vnímaného celku vyčleniť časti a opäť z nich zložiť celok • pozná farby a vie ich pomenovať • pozná tvary a vie ich pomenovať • pokiaľ ide o sluchové a zrakové vnímanie je jeho zrelosť predpokladom úspešnej výučby čítania a písania, v zrakovom vnímaní vie rozlíšiť rovnaké a podobné tvary • úroveň sluchovej analýzy slov – dieťa vie rozoznávať prvú a poslednú hlásku v slove, vie menovať slová, ktoré sa začínajú na rovnakú hlásku
    • G r a f o m o t o r i k a • kresba už vernejšie odráža skutočnosť • dieťa je schopné obkresliť jednoduchú predlohu • vie nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi • úchop ceruzky je správny • pri kreslení preferuje jednu ruku • vie kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené • vie vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary
    • R o z u m o v é p o z n á v a n i e • deti sa začínajú opierať o analytické myslenie • lepšie postihujú podobnosti a rozdiely • začínajú chápať vzťahy a súvislosti, príčinu a dôsledok • vedia svoje meno a priezvisko, adresu • ovládajú detské riekanky a piesne • úroveň matematických predstáv ( rozoznávanie množstva, veľkosti, poradia, spočítavanie predmetov do “päť”) • vedia sa orientovať v priestore, vedia kde je “vpredu”, “vzadu”, “hore”, “dole”, “vpravo”, “vľavo”
    • V ý v i n r e č i • školsky zrelé dieťa vie vo vetách a v jednoduchých súvetiach bez agramatizmov vypovedať svoje zážitky • vie správne vyslovovať všetky hlásky (artikulačná neobratnosť by mala byť korigovaná ešte pred vstupom do školy) • vie vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach • vie vyrozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jej obsahu • vie sa naučiť naspamäť detskú pesničku alebo básničku
    • P r a c o v n á v y s p e l o s ť dieťa vie odlíšiť hru od povinnosti • zadanú úlohu sa snaží splniť a dokončiť, nezačína neustále niečo nové, neodbieha • má primerané psychomotorické tempo • vie sa samostatne obliecť a obuť • vie si pozapínať gombíky a zaviazať šnúrky • vie sa samostatne najesť a obslúžiť na WC
    • P o z o r n o s ť • dieťa sa dokáže sústrediť na činnosť 15-20 minút

     EMOCIONÁLNA A SOCIÁLNA ZRELOSŤ • dieťa sa dokáže odlúčiť od matky, podriadiť sa autorite • na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká) • väčšinou sa hráva spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivé a plačlivé • nie je agresívne, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti

    KEDY JE DIEŤA PRE ŠKOLU NEZRELÉ?

    Medzi jednotlivými stránkami školskej zrelosti sa často vyskytujú aj veľké rozpory a protiklady. Môže ísť o disproporcie medzi telesnou a psychickou stránkou, ale aj disproporcie v samotnej telesnej, psychickej alebo sociálnej oblasti. Preto je dôležité posudzovať školskú zrelosť dieťaťa komplexne. Všeobecne príčiny školskej nezrelosti môžeme rozdeliť do týchto kategórii: • nedostatky v somatickom vývine a v zdravotnom stave • nerovnomerný vývin, oslabenie dielčích schopností a funkcií • nezrelosť v citovej a sociálnej oblasti • nedostatky vo výchovnom prostredí a pôsobení na dieťa. Konkrétne sa za nezrelé považuje napríklad dieťa, ktoré: – je veľmi živé, hravé a nevydrží dlhšie pri jednej činnosti, – nerado kreslí, nedrží dobre ceruzku, alebo ju strieda z pravej do ľavej ruky, – má ťažkosti s výslovnosťou, má málo vyvinutú reč, – je nadmerne bojazlivé, odmieta kontakt s druhými a v cudzom prostredí plače, – väčší predpoklad nezrelosti dieťaťa je tiež vtedy ak nechodilo do materskej školy; je pravdepodobnejšie, že si bude ťažko zvykať na kolektív, prispôsobovať sa pravidlám.

    ODKLAD ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY

    Ak teda dieťa nespĺňa základné kritériá školskej zrelosti, treba požiadať o odklad školskej dochádzky – môže ho navrhnúť rodič, ale aj pedagóg, psychológ alebo detský lekár. O odklad požiada písomne rodič dieťaťa, a ak treba, priloží sa záver odborného vyšetrenia. Rozhodnutie o odklade vydáva riaditeľstvo školy, na ktorú bolo dieťa zapísané. V prípade odkladu školskej dochádzky je pre dieťa zvyčajne prospešné, aby navštevovalo materskú školu, ktorá mu dokáže poskytnúť systematickú a odbornú starostlivosť. Počas roka sa zvyčajne podarí vyrovnať zistené nerovnomernosti vo vývine dieťaťa.

    NIEKTORÉ OPATRENIA PRE NEZRELÉ DETI:

    ➔ zámerné rozvíjanie a náprava deficitných oblastí: v myslení – triedenie a zoskupovanie predmetov podľa farby, tvaru, množstva, účelu; skladanie a rozkladanie celkov – obrázkov, stavebníc, riešenie hádaniek; v priestorovej orientácii – orientácia na vlastnom tele, pravo-ľavá orientácia; rečová oblasť – rozvoj slovnej zásoby, vyjadrovacích schopností; v jemnej motorike – narábanie s ceruzkou, nožnicami. Existujú stimulačné programy rozvíjajúce spomínané deficitné oblasti.

    ➔ sociálny a emocionálny rozvoj dieťaťa

    DODATOČNÝ ODKLAD ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY:

    Ak sa školská nezrelosť dieťaťa zistí až po vstupe dieťaťa do školy, môže rodič alebo pedagóg požiadať o zváženie dodatočného odkladu školskej dochádzky. Rozhodnutie o dodatočnom odklade je v kompetencii riaditeľa školy, a je možné ho vydať do konca pol roka 1. ročníka (t.j. januára daného roku). Takéto rozhodnutie je už závažnejšie ako samotný odklad školskej dochádzky, a v praxi sa väčšinou o ňom rozhoduje v spolupráci so psychológom.

    ZÁVEROM: Príprava na školu je proces dlhý a cieľavedomý, a nemal by byť sústredený len na posledný rok pred zaškolením. Hranica medzi zrelosťou a nezrelosťou je veľmi relatívna. Ak máte pochybnosti, či vaše dieťa zvládne požiadavky školy, bolo by vhodné poradiť sa s odborníkmi- psychológmi. Títo zvážia školskú zrelosť dieťaťa komplexne a po realizácii psychologického vyšetrenia dajú rodičom odporúčanie, či je dieťa vhodné zaškoliť alebo mu dať odklad školskej dochádzky. Rozhodnutie, či dieťa nastúpi do školy alebo nie, zostáva na rodičovi a je len na ňom, či odporúčania psychológa príjme alebo nie.

     

  • Zápis detí do MŠ Trakovice

  • Prečo je 22.apríl dôležitým dňom ?

    Odpoveď je jednoducha: pretože sviatok slávi  NAŠA ZEM!

    Tento rok je to už 50.krát, čo ľudia oslavujú tento deň. Organizujú rôzne podujatia, zamerané na zlepšenie a čistotu našej planáty Zem. Jedeň deň však nestačí a preto by sme sa k nej mali správať úctivo každý deň v roku - triedením odpadu, neznečisťovaním prírody, recyklovaním materiálov.

    Čo to znamená? - pozri pozri video :)

    Pridávame aj zábavné úlohy spojené s našou Zemou.

    Želáme pekný slnečný deň.

  • OZNAM

    Mili rodicia,

    kedze je momentalne aj Vasa materska skola zatvorena, nemozeme zial zatial pokracovat ani s vyucbou kruzkov. Je nam to velmi luto, pretoze deti sa pripravovali na vystupenia z tanecnej, dramatickej a mali sme pre nich pripravene krasne veci na vyrabanie na vytvarny kruzok. Vzhľadom na danu situaciu by sme chceli byt aspon trosku v spojeni s detmi. Preto im chceme formou FB stranky https://www.facebook.com/dadakruzky/ (kde sa mozete pridat) prinasat zopar videi, fotiek a prispevkov nielen zo sveta kruzkov, ale aj z nasich domacnosti, ako prezivame tuto situaciu a ako sa zabavame.

    Tak isto mame natoceny zostrih videi na youtube, kde prezentujeme svoje kruzky, kde nas mozu vidiet:

    https://www.youtube.com/watch?v=opYbsNxGycs

    https://www.youtube.com/watch?v=rEgCy7qIotY

    https://www.youtube.com/watch?v=h7zSMk8OmN0

    Co sa tyka platby a vratenia za kruzky, ktore deti navstevuju- musime pockat do konca skolskeho roka a nasledne nato budeme vediet, kolko bolo neoducenych hodin za druhy polrok. Prosime preto o strpenie v danej veci. Vratenie platby budeme realizovat v priebehu letnych prazdnin.  

    V pripade otazok nas mozete kontaktovat na 1animateam@gmail.com

    Dakujeme za pochopenie!

    S pozdravom

    PhDr. Miroslava Kubovová

    +421904831231

  • OZNAM

    Aj dnes, 7.4. 2020, máte možnosť si prísť pre veci zo skriniek z MŠ, a to v čase 15:00 - 16:00 hod

     

    Ďakujeme

  • OZNAM

    Zajtra, 6.4. 2020 v čase od 10:00 - 11:00 hod si môžete prísť pre veci zo skriniek. 

  • Pripraviť sa - pozor - štart!

  • Školný mesačný poplatok

    Prosíme rodičov aby do odvolania NEPLATILI mesačný školný poplatok (10€ ).

    https://www.ucimenadialku.sk/usmernenia/poplatky/ 

    Ďakujeme

  • Môžeš si zatancovať...

    Pozdravuje ťa Terezka, môžeš si spolu s ňou zatancovať a zabaviť sa! :)

  • Prečo sme teraz doma a nechodíme do škôlky?

    Pozri si krátku rozprávku, ktorá ti odpovie na všetky otázky. Na záver ti ponúkame VITAMÍNOVÚ BOMBU! Vyfarbi iba ovocie alebo zeleninu, ktoré sa v rade nachádza dvakrát.

    Môžeš si k tomu nakrájať s mamičkou alebo ockom misku ovocia a pomôžeš si tak predísť bacilom.

    https://www.youtube.com/watch?v=QKKsXAW7pcI&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2VUOYVJNwY7-XvM4gpfDVbjAwy74e21Mvhl-lE9Kve4-McmUSXbSYtaY4

  • kreativniskolkari@gmail.com

    Naša škôlkarka Karolínka vás pozdravuje a posiela na ukážku svoje práce, ktoré robila doma. Tiež sa zapojila do ,,farebnej výzvy" a naučila sa krásnu básničku.

    Ďakujeme

  • Farebná výzva

    A na záver: oslovila nás výzva jedného ocina na internete: MAĽUJEME DÚHU...

    ,,...Kontaktovali sme všetky deti zo škôlky a spoločne maľujeme dúhu, ktorú ako symbol vlepujeme do okien svojich domovov pre okoloidúcich. Je to symbol, že sme doma a chceme tak poraziť coronu.“

    Čo  tak sa do tejto výzvy zapojiť? Krásna myšlienka a má v sebe symboliku a gesto súdržnosti.

  • Víkendová zábava

    Na víkend trošičku,

    potráp si hlavičku.

    Zisti kde sa stretne Janko a Anička,

    na záver ťa čaká SUPER ROZCVIČKA!

  • Na známosť sa dáva – kreatívny kútik sa otvára!

    Pridávame mnoho zaujímavých námetov na skrátenie týchto dlhých chvíľ.Kto chce, má náladu a šikovné ruky, môže niečo z ponúknutých prác zhotoviť. 

    Uvítame, ak nám prácu aj ukážeš. Stačí odfotiť prácu (ak chceš aj seba) a poslať foto na adresu:  kreativniskolkari @gmail.com

    My fotku ,,prezdieľame“ na našej webovej stránke MŠ a ty tak aspoň uvidíš svojich kamarátov zo škôlky. 

     :)

    Ovečka:

    https://sk.pinterest.com/pin/183943966016333006/feedback/?invite_code=edbb06bf311348c3bd32264b34c4887b&sender_id=627619035479092712

    Zajačik:

    https://sk.pinterest.com/pin/723390758882777275/feedback/?invite_code=f41bebdbf3c1416f833c066b9fa04d40&sender_id=627619035479092712

    Kohút:

    https://sk.pinterest.com/pin/389631805255504628/feedback/?invite_code=9261e9cebf654add95836f1dc98e5819&sender_id=627619035479092712

    Húsenička z roliek:

    https://sk.pinterest.com/pin/799529740082733640/feedback/?invite_code=e3ce65a132e9410eb77fb581a52d69ce&sender_id=627619035479092712

    Bahniatka:

    https://sk.pinterest.com/pin/848506386031543662/feedback/?invite_code=b4890aff92e34dc0b1c6f0b2f6de6ddd&sender_id=627619035479092712

    Obraz, pomocou roliek:

    https://sk.pinterest.com/pin/761108405748489791/feedback/?invite_code=175d011c6eff42eda86aa10c6c10edf9&sender_id=627619035479092712

    Svet cez kľúčovú dierku:

    https://sk.pinterest.com/pin/527132331370991021/feedback/?invite_code=bc123615ef954dc3a07ca4e027ca2090&sender_id=627619035479092712

    Húsenička z roliek:

    https://sk.pinterest.com/pin/799529740082733640/feedback/?invite_code=e3ce65a132e9410eb77fb581a52d69ce&sender_id=627619035479092712

    Tulipán:

    https://sk.pinterest.com/pin/487444359670083857/feedback/?invite_code=a055c1c7578a4a1b9d266b0d50f6c675&sender_id=627619035479092712

     

     

    Iné inšpirácie:

    Tešíme sa na vaše práce!

  • Zvieracia rodinka

    Jar je tu! Spolu s ňou hlásia príchod mláďatká rôznych zvierat – vieš ktoré sú to?

    Vieš aj správne poskladať ich rodinky – mamičku, ocka a aj mláďatko?

    Vieš aký zvuk vydávajú?

     

    Pridávame pracovné listy, kde si to môžeš otestovať.

    Ak to dokážeš, môžeš si potrebné obrázky aj samostatne vystrihnúť!

     

     

    Básničky o zvieratkách nielen pre najmenších:

     https://www.alinka.sk/c/basnicky-o-domacich-zvieratkach-11437.html?fbclid=IwAR12IjZJzk5R4CMLryGNbqUTYkzB0-0V9tWFfQ0g65NZDFv_i1qO5MlA2fA

    Pozri si:

    https://www.youtube.com/watch?v=956-wbIh2ts&vl=sk

  • Čo robiť doma?

    Čo to, čo to, čo sa to deje?
    Slniečko sa na nás smeje.
    Snežienky rozkvitli,
    vtáci sa smejú,
    mušky si na slnku
    krídelká hrejú.

     

    Milé detičky, milí rodičia,

     

    veríme, že tieto chvíle strávené spolu a doma sú pre Vás často dlhými a náročnými dňami. Opatrenia, ktoré podstupujeme v týchto dňoch výrazne ovplyvnili naše životy. Zmeny nie sú pre našu spoločnosť úplne  pohodlné, avšak musíme sa im prispôsobiť.  Záleží len na nás – ľuďoch, ako budú vyzerať najbližšie mesiace. Veríme, že ak budeme k tejto situácií pristupovať zodpovedne, čoskoro sa vrátime do našich zabehnutých životov a povinností.

     

    Vybrali sme pre Vás niekoľko internetových stránok s námetmi na kreatívne a zábavné trávenie času s Vašim detičkami.

    Nech Vám tieto dni plynú rýchlo a sme opäť v našej škôlke!

     

    Na tom odkaze nájdete množstvo stránok s námetmi:

    https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/63471/online-portaly-zdarma-pre-skolakov-pocas-koronavirusu/?fbclid=IwAR0IAKDb8B0PU3TzGk68a6w6yPgeI8g1hUQ0Ci-KH_fQbxOApwok-QnXfNA   

     

    Vybrali sme najvhodnejšie pre našich škôlkarov:

    Eduportal: https://www.eduportal.sk/predprimarne-vzdelavanie/

    Viki: https://viki.iedu.sk/resources/browser/verejne/eyc

    S deťmi: https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/31690/20-hier-ktore-zabavia-aj-najmensie-deticky/

    Naše detičky: https://nasedeticky.sk/kategoria/tvorime-s-detmi/

    Predškoláci: https://preucitelky.sk/ebook/eBook_-_18_kreativnych_pracovnych_listov_pre_predskolakov.pdf

    Pinterest: https://sk.pinterest.com/

    Zázračný ateliér: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15231/215772?fbclid=IwAR0eYNjfzjvSM8PDFR094TE64wofp3nyE-xWqxaBuaWYVorBkmJq0WroVgQ

    FB:  https://www.facebook.com/Skolkadomaonline/

    _________________________________________________________________________________________

    Prichádza jar, bolo by škoda nevedieť jej mesiace, nevedieť aké kvety prináša a nezaspievať si o nej. 

    :) 

    Marec, apríl, máj,
    tie má každý rád.
    Fialôčka lístkom máva,
    kvietočkami vôňu dáva.
    Na slniečku sedáva,
    buď mu večná sláva.

     

    https://sk.pinterest.com/search/pins/? q=jarn%C3%A9%20kvety&rs=typed&term_meta[]=jarn%C3%A9%7Ctyped&term_meta[]=kvety%7Ctyped

    - pracovné listy o jari,  pinterest

    Ja som vám veľký pán,
    červený som tulipán.
    Moja hlávka kalich veľký,
    zdobí v meste parky všetky.
    Ja som Vám veľký pán,
    červený som tulipán.

    A my sme púpavy,
    kvitneme hneď od jari.
    Na hlavičkách žlté vlasy,
    lúčina je plná krásy.
    A my sme púpavy,
    kvitneme hneď od jari.

     

     

    A na záver trošku rytmiky aby sme rozhýbali telo:

     https://www.youtube.com/watch?v=nXPdPwZ9eDE

    https://www.youtube.com/watch?v=8u28Z9_VAG8

     

     

     

     

     

     

     

    Vaše pani učiteľky zo škôlky :)

strana:

Novinky

Kontakt

  • Materská škola Trakovice
    Trakovice 362
    Trakovice
    919 33
  • 033/7434240

Fotogaléria